Facebook hesap silme

Facebook Hesap Silme

Facebook Hesap Silme

 

Facebook Hesabı Nasıl Silinir?

Sosyal medyanın en büyük platformlarından bir tanesi olan Facebook, aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasında ilk sıralardadır. Adını Amerikan üniversitelerinde öğrencilere, öğretmenlere ve çalışanlara dağıtılan tanıtıcı kağıtlardan alan Facebook, milyarı aşkın kullanıcıya sahiptir. Sitenin kullanımı ücretsizdir, gelirini reklamlardan, sponsorlardan ve afişlerden temin eder. Facebook kullanıcıları; hesaplarında, kendilerine ya da ilgi alanlarına ait fotoğraflar, videolar, metinler ve içerikler paylaşabilme olanağına sahip. Sahip oldukları arkadaş ağı sayesinde bu paylaşımları çok geniş bir kitleye yayabilen Facebook kullanıcıları ayrıca, Facebook üzerinden arkadaşlarıyla mesajlaşabiliyor, ortak ilgi alanları içeren gruplara üye olabiliyor, oyunlar oynayıp her konuda kurulan sayfalar sayesinde istedikleri her konuda araştırma yapıp bilgi sahibi olabiliyor. 2003 yılının sonlarında yazılımına başlanan Facebook, 2006 yılında 13 yaş üstü e-mail kullanıcılarına serbest bir şekilde hizmet vermeye başladı. İlk kurulan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, dünya üzerinde popülerliğini halen koruyor, hatta kurucusu Mark Zuckerberg’in büyümeye ilişkin gayretleri sayesinde hizmet ağını halen her geçen gün geliştiriyor.

Facebook Kullanımı

Gelişen teknoloji her alanda olduğu gibi internet dünyasında ve bu sihirli dünyanın en büyük platformlarından biri olan Facebook’ta da her geçen gün yepyeni özelliklerin ortaya çıkmasına yol açtı. Eklenen yeni özelliklerin her biri kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesi amacıyla yapıldı ve bugünkü duruma bakıldığında yapılan bu değişikliklerin amacına ulaşmış olduğu görülüyor. Elbette bu özellikler ve Facebook’un gittikçe genişleyen kullanım alanı, insanlar arasındaki iletişimi ve sosyal yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Güncel istatistiklere göre, dünya nüfusunun %80’inden fazlası, Facebook’a her gün düzenli olarak erişim sağlıyor. Dünyanın her bölgesinde altyapısı bulunan ve dolayısıyla kullanıcıya sahip olan Facebook, adeta dünyayı bir internet sitesine sıkıştırma merkezi. Ayrıca insanların, benzer ilgi alanlarına sahip kitlelerin, sosyal sorumluluk projelerinin, davetlerin organize edildiği, aynı anda milyonları toplayan müthiş bir buluşma noktası olma özelliğini sürdürüyor.

Facebook’un Avantaj ve Dezavantajları

Facebook; kendimize bir dünya kurmak, yeni yerler, yeni insanlar tanımak, araştırma yapıp bilgi edinmek, hoş vakit geçirmek, etkinlikler düzenleyip bunları geniş kitlelere duyurmak, sayfalar açıp içerik açısından hizmet vermek, sosyal sorumluluk projelerinde birleştirici unsur olmak, hatta doğru kullanımlarla kullanıcıya reklamlardan ve sponsorlardan gelir sağlayabilmek, ürün ya da şirketleri için sayfalar oluşturup bu mal ve hizmetlerin ticari reklam ve tanıtımlarını yapabilmek gibi birbirinden faydalı özelliklere sahip olsa da, her ürün ve hizmet gibi sadece iyi niyetli yahut bilinçli kullanıcılara açık değildir. Aynı zamanda insan ilişkilerini, sosyal yaşamı, sanal dünyadan kurtulup “gerçek” zamanlar geçirmeyi de neredeyse imkansız kılmasıyla, bilinçsiz kullanıldığında zarar verebilen bir platform haline de gelebilir. Siber suçlarla uğraşan bilgisayar korsanlarının, dolandırıcıların, uygunsuz içeriklerden çıkar sağlayanların bu emellerine ulaşmak için en fazla kullandıkları sitelerden biri olan Facebook her ne kadar kapsamlı güvenlik önlemlerine sahip olsa da, dünya üzerinde yayıldığı ağın çok geniş, kullanıcı sayısının çok fazla, korsan kullanımın çok yaygın ve bir şahıs ya da tüzel kişiliğin birden fazla hesap yahut sayfa açmasına imkan veren yapıda olması, güvenlik kontrolünü oldukça zorlaştıran etkenler.

Facebook’tan Vazgeçiş

Yukarıda sayılan tüm bu dezavantajlar, Facebook ile arasına mesafe koyan, Facebook hesabını donduran yahut kapatan, bu büyük trendden vazgeçebilen kullanıcıların azımsanmayacak kadar var

olmasını sağladı. Bu olumsuzlukların oluşturacağı riskleri göze alamayan kullanıcılar, Facebook kullanım sürelerini azaltmak, sayfalara üye olmamak, arkadaşlık isteklerinde seçici olmak, profil bilgilerini paylaşacağı kullanıcıları sınırlamak gibi geçici önlemlere başvursalar da bu önlemler en sonunda Facebook’tan vazgeçmeye kadar ilerleyebiliyor. Önceleri Facebook kullanmama ile başlayan, hesabı geçici bir süreyle askıya alma, bir başka ifadeyle dondurmayla devam eden ve en sonunda şartlara alıştıkça daha kolay bir biçimde hesabı kapatmaya uzanan bu süreçte; kullanıcılar “dondurma” aşamasında Facebook’suz bir hayatı deneme şansı buluyor. Bu dönemde sanal risk faktörünü en aza indirgeyen, daha farklı aktivite ve etkinliklerde bulunan kullanıcıların Facebook hesabını kapatmaları kaçınılmaz oluyor.

Facebook hesabını askıya alma, bir başka deyişle dondurma özelliği, kullanıcılara 15 günlük bir deneme süresi sunuyor. Kullanıcılar 15 gün içerisinde Facebook hesaplarını kapatma fikrinden geri adım atıp bu sihirli dünyaya geri dönüş yapabiliyor fakat belirtilen süre boyunca Facebook’a dönüş yapmayan kullanıcıların Facebook hesapları dönülmez bir yola çıkmış oluyor. Dondurulan hesabın geri dönüş sağlanabilme özelliğine karşılık, 15 gün sonunda erişim sağlanmayan ve silinmesine onay verilen Facebook hesabı asla geri getirilemiyor. Bu geri dönülmez noktadan sonra Facebook’a geri dönen kullanıcıların yeni bir Facebook hesabı açmaları ve Facebook maceralarına sıfırdan başlamaları gerekiyor. Üstelik böyle bir durumda yapılması gerekenler yalnızca yeni bir Facebook hesabı açmakla kalmıyor, önceki hesabın silinmesiyle sistemden tamamen yok olan kullanıcı ve profil bilgileri, ayarlar, arkadaşlıklar, sayfalar da silinen ve yeniden yüklenmesi gereken içerikler oluyor. Bu bir risk çünkü Facebook kullanıcıları; ikinci ve sonraki dönemlerinde ilk hesapları kadar erişim sağlayamayabiliyor.

Ayrıca, sayfa yöneticisi olan kişilerin Facebook hesaplarını silmeleri ve gereken zamanda geri dönmemeleri durumunda bu kullanıcıların sadece profil ve bilgileri değil, sahibi oldukları sayfa ve gruplar da Facebook tarafından zamanın ötesine gönderiliyor.

Facebook Hesabı Nasıl Silinir?

Bir Facebook hesabına sahip olmak ne kadar kolay ve çabuk gerçekleşebilen bir olaysa, Facebook’un kullanıcılarına zorluk çıkarmayan politikası sayesinde Facebook hesabını istenildiğinde silebilmek de bir o kadar kolay ve hızlı olabiliyor. Platform üzerindeki yönergelerin izlenmesi halinde Facebook hesaplarınızı silmek, sadece birkaç dakikanızı alan basit bir işlem olabiliyor. Telefon ya da bilgisayarınızdan aynı talimatları izleyerek yapabileceğiniz dondurma işleminde atacağınız adımlar şu şekilde:

  • Facebook’a giriş yaptıktan sonra Ayarlar menüsüne tıklayın
  • Güvenlik sekmesine tıklayın
  • Sayfada en alt sırada bulunan “Hesabımı Dondur” seçeneğine tıklayın
  • Açılacak ikinci sayfa bir kez daha “Hesabımı Dondur” seçeneğini tıklayın
  • Facebook şifrenizi gelen ekrana girin, böylece Facebook hesabınız dondurulmuş olacak.

Facebook Hesabını Tamamen Silme

Dondurma işleminin ardından 14 gün süre boyunca Facebook size hesabınıza geri dönüp Facebook’ta kalmaya devam etmeniz için mail ve mesajlar gönderecektir. Tüm bunlara rağmen 14 gün boyunca hesabınıza erişim sağlamazsanız Facebook hesabınız silinecektir. Hesabınızı dondurma etabını uygulamadan direkt olarak silebilmeniz için Facebook Yardım Merkezi içerisinde bulunan direkt linke tıklayarak daha sonra ilgili yönergeleri izlemek ve istenen bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurmak gereklidir. Facebook, hesap silme isteğinize karşılık size arşiv yedeği alma olanağı sunar. Direkt silme linkine tıkladıktan sonra “Hesabımı Kalıcı Olarak Sil” butonuna tıklayarak hesabı kalıcı olarak silme sürecini başlatabilirsiniz. Tıpkı hesabı dondurma işleminde olduğu gibi, dondurma süreci yaşamadan

2 Comments

Leave a Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir